Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

ÇİFTÇİLERE KIŞLIK PAZI VE KARA LAHANA FİDESİ DAĞITILDI
33
21 Eylül 2022 - 9:03

 

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kent Tarımı Uygulamalarına yönelik “Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi” kapsamında Yalova’ da örtü altı tarımını geliştirmek amacıyla Kadıköy ve Kazımiyeli çiftçilere kışlık Pazı ve Kara Lahana fidesi dağıtıldı.

 

Kadıköy İlkokulu önündeki meydanda yapılan programda Kadıköylü 5 çiftçiye 21 bin 500 adet Pazı fidesi, 6 çiftçiye de 41 bin adet Kara Lahana fidesi dağıtıldı.

Kazımiye köyü nikah salonu alanında ise 8 Kazımiyeli çiftçiye 85 bin 500 adet Pazı fidesi, 4 çiftçiye de 58 bin adet Kara Lahana fidesi dağıtıldı.

Projenin ilk etabında çiftçilere 285 bin adet Kara Lahana fidesi dağıtılmıştı.

25 Eylül-1 Ekim 2022 aralığında ise 269 bin 300 adet Kıvırcık Fidesi, 7 Ekim’de 100 bin adet Pazı Fidesi, 10-15 Ekim aralığında 110 bin adet Pazı fidesi, 15-20 Ekim aralığında 492 bin 100 adet Kıvırcık Fidesi, 01-5 Kasım aralığında da 346 bin adet Kıvırcık Fidesi teslim edilecek.

Kent Tarımı uygulamaları yaklaşımı büyük şehirlerin kışlık sebze ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirilen “Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi” kapsamında yüzde 25’i çiftçi katkısı, yüzde 75‘i hibe olan yaklaşık 1 Milyon TL bütçe ile toplamda 2 milyona yakın marul, kışlık lahana ve kışlık pazı fidesi dağıtımı yapılacak.

Proje Yalova Merkez (Kazimiye, Kadıköy), Çiftlikköy İlçesi (Sultaniye, Kelebek Çayırı) Altınova ve Çınarcık ilçelerinde uygulanacak.

Proje sayesinde çiftçilere fide temini yapılarak yaklaşık bir ay erkencilik sağlanacak.

Ayrıca standart üretim materyali kullanılarak kaliteli ürün elde edilecek.

Proje ile Yalova’nın standart sebze yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve üretimdeki devamlılığın sağlanması, tarım arazilerinin daha etkin kullanılması, değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması ve sebze üreticilerinin üretim sahalarında bilgi, beceri ve teknik düzeylerinin arttırılması amaçlanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz