RADARINI KAPATIP GİTTİ! İKİ ESED UÇAĞINIDA AYNI PİLOT VURDU! – Kent 77 TvKent 77 Tv
RADARINI KAPATIP GİTTİ! İKİ ESED UÇAĞINIDA AYNI PİLOT VURDU!
1.322
03 Mart 2020 - 10:06

Suriye’de dün Esed rejimine ait 2 adet Rus yapımı SU-24 savaş uçağı aynı Türk F-16’sı tarafından vuruldu. Türk pilotun, radara yakalanmamak için radarı kasıtlı olarak kapatıp kendisine aktarılan konuma giderek uçakları vurduğu öğrenildi.

Sıcak saatlerin yaşandığı Suriye hava sahasında dün Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı’ndan Esed rejimine ait Su-24 uçaklarının konumu Türk F-16’larına aktarıldı. Türk F-16’larından biri düşman tarafından tespit edilmemek için radarını bilerek kapattı ve kendine aktarılan konuma giderek Esed’in iki Su-24 savaş uçağını da vurdu.

 

Geçtiğimiz perşembe günü Esed rejiminin düzenlediği hava saldırısı sonucunda 34 askerimiz şehit oldu. TSK, buna karşılık Suriye’de Esed rejimine karşı Bahar Kalkanı Harekatı başlattı. Harekatta her geçen gün gelişme kaydedilirken dün de havada sıcak saatler yaşandı.

Rejim uçakları tespit edilip, F-16’lar yönlendirildi

SavunmaSanayiST.com’da yer alan habere göre; Türk Hava Kuvvetleri’ne ait E-7T Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK), rejime ait Su-24 hurda savaş uçaklarını kalkış yapar yapmaz tespit etti. Buna müteakiben E-7T HİK, Hava Muharebe Devriye Görevi (CAP) icra etmekte olan Türk F-16 savaş uçaklarını bölgeye yönlendirdi.

Radarını kapattı

Bölgeye intikal eden F-16 savaş uçaklarından bir tanesi, radarını kasıtlı olarak kapatarak (düşman tarafından tespit edilmemek için), E-7T tarafından kendisine aktarılan hurdacı radar verisini kullanarak Su-24 uçaklarına iki adet AIM-120C7 Orta Menzilli Hava Hava Füzesini (AMRAAM) ateşledi. Böylelikle rejime ait iki Su-24 uçağı, aynı Türk pilotu tarafından vuruldu.

Ne olmuştu?

Milli Savunma Bakanlığı dün Suriye hava sahasında Türk F-16’larına taarruz eden 2 rejim uçağının vurulduğunu açıklamıştı. Vurulan rejim uçaklarının pilotları ise paraşütle atlayarak kurtuldu.

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
“Eşe Karşı Kasten Öldürme” SUÇUNDAN YAKALANAN EŞ TUTUKLANDI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ÖZEL ÖĞRENCİLERE YALOVA BELEDİYESİ’NDEN DESTEK
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ÇİFTLİKKÖYLÜ ÖĞRENCİLER İNGİLİZCE DERSLERİNİ BARINAKTA YAPTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ÜNLÜ ORKESTRA ŞEFİ MANAFZADE’DEN ALTINOVA ÇIKARMASI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
TEMA YALOVA’DAN YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARINA NEZAKET ZİYARETİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz