Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

KUŞ MÜZESİ, ALTINOVA’NIN YENİ PROJESİ
51
12 Mayıs 2022 - 11:57

Altınova ilçesindeki 241 kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde, Kuş Müzesi Projesi hayata geçirilecek.

Altınova Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliğinde kurulan Kuş Tanıtım binasında tahnit müze kurulması için kolları sıvadı. Bina içinde, doğada ölü olarak bulunan ve tahnit çalışması yapılan hayvanlar sergileniyor. Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bursa Bölge ve Yalova Şube Müdürlüğü ile kuş tanıtım binasının ilçeye kazandırdıklarını hatırlattı.

Bina içindeki sergi alanını müzeye dönüştüreceklerini söyleyen Oral, “Bu sergi alanını doğa ile ilgili bir müze haline getireceğiz. O da çok yakın zamanda, bu yıl içinde tamamlanmış olacak. Burası aynı zamanda bir Doğa Eğitim Merkezi haline gelecek.

“TAHNİTLERİN YÜZDE 80’İ GÖLÜMÜZDE OLAN KUŞLARIMIZ”

Bir avantajımız Osman Gazi Köprüsü. Ulaşım çok kolay dolayısıyla her yere yakın bir alandayız. Buradaki sergideki tahnitlerin yüzde 80’i gölümüzde olan kuşlarımız. Buna benzer müzelerimiz var. Biz kendimize has bir yer olmak istiyoruz. Bu müzelerin olması doğamızın, öğrencilerimize, gelecek nesle tanıtılması açısından önemli.” diye konuştu.

“MİSAFİRLERİMİZİ BİLGİLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Altınova Belediyesi Yüksek Arkeoloğu Işıl Akalan Gündüz, alanı kuş müzesi haline getirmek için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Müzede sulak alanlarda yaşamı ele almak istediklerini söyleyen Gündüz, “İç tasarımı ile ilgili çalışma sürüyor. Burada kuşların nerede yaşadığı, yuvalarını nasıl yaptığı gibi bilgiler ziyaretçilerle paylaşılacak. Halka, kuşları korumak hakkında bilgilendirici aktiviteler düşünüyoruz. Bunun yanı sıra kuşların göç yolları hakkında misafirlerimizi bilgilendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz