Hitler'den kaçan Yunanlar, Suriye'ye sığındıkları günleri unuttu! – Kent 77 TvKent 77 Tv
Hitler’den kaçan Yunanlar, Suriye’ye sığındıkları günleri unuttu!
336
04 Mart 2020 - 8:11

2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinden kaçarak Suriye’ye sığınan Yunanistan’ın, sınırdaki mültecileri vurarak öldüren hükümetine ses çıkarmaması, bir insanlık suçunu da beraberinde getiriyor.

Türkiye’nin Avrupa’yla olan sınır güvenlik hattını mültecilere açmasının ardından başlayan mülteci akınına karşı Yunanistan insanlık dışı önlemler almaya başladı. Her fırsatta göçmen karşıtı politikalarıyla Avrupa Birliği’ne yardım çağrılarında bulunan, mültecilere uyguladığı şiddetle gündeme gelen ülke, aile, kadın, çocuk ayırt etmeksizin şiddet uygulayan, gazla, sopayla ve hatta gerçek mermilerle hayatlarını devam ettirmeye çalışan yüzlerce insana saldırdı. Çok sayıda insanı da öldürdü.

11 Ocak 1942 tarihli “Huna El Kuds” dergisinin kapağı:

ALMANLARDAN KAÇAN YUNANLAR SURİYE‘YE GİTTİ

Nazi Almanyası’nın 1941 yılında Yunanistan’ı işgal ederek uygulamaya başladığı katliam nedeniyle on binlerce Yunan vatandaşı, deniz yoluyla kaçarak Orta Doğu ülkelerine sığınmıştı. 1942 yılında 40 bin Avrupa vatandaşı Suriye, Mısır ve Filistin’de kurulan mülteci kampları sayesinde hayatta kaldı. 1942’de Ortadoğu Yardım ve Mülteci İdaresi (MERRA), binlerce Avrupalıyı Suriye, Mısır ve Filistin’de kurulan kamplara yerleştirmişti. Savaş süresince bu kamplarda yaşayan Avrupalı mülteciler savaş yıllarının ardından evlerine geri döndü.

O yıllarda Suriye’deki kamplarda yaşayan Yunanlılar önce sağlık kontrollerinden geçiriliyor daha sonra ise yaş ve ailelerine uygun kamp bölgesine gönderiliyordu. 1944 yılında Yunan adalarından gelen mülteciler Halep’te kaldıkları kampta sosyalleşebiliyor, güvenlikleri sağlandığı takdirde alışverişe çıkabiliyorlardı. Mülteciler kaldıkları kamp alanlarının dışına istedikleri zaman çıkabiliyor, şehrin rutin hayatına karışabiliyorlardı. Geçimini sağlamak isteyen mültecilere meslek eğitimleri veriliyor ve ticaret yapmalarına olanak tanınıyordu. Her gün yemek dağıtılan bu kamplarda mülteciler isterlerse dışarıdan yemek satın alabiliyorlardı.

12 BİN YUNAN, RESMİ OLARAK HALEP’E GEÇTİ

Başta Suriye’nin Halep şehri olmak üzere Orta Doğu’da; savaştan kaçan Avrupalıları kurtarmak için onlarca mülteci kampı yer alıyordu. Halep haricinde de Suriye’nin birçok şehrinde, özellikle Yunan adalarından gemilerle gelerek kendilerine sığınan on binlerce Yunan mülteciye kucak açmak için kamplar kurulmuştu.

ORTA DOĞU HAYATLARINI KURTARDI

Deniz yoluyla ulaştıkları Halep’in ardından trenlerle Mısır’a, Afrika ülkelerine geçmeye çalışan Yunan mültecilerin güvenliklerini sağlamak için olağan dışı bir çabanın sarf edildiği coğrafyada, sivillerin Alman güçleri tarafından tespit edilip vurulmasını önlemek için her türlü önlem de alınıyordu. Bugün ise Yunan hükümeti, ülkelerindeki savaş nedeniyle hayatlarını kurtarmaya çalışan milyonlarca Suriyeli hurdacı mülteciye, yardım etmek bir yana dursun silahlarla saldırıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda kendilerine kucak açan, sayısız hayat kurtaran Orta Doğu ülkelerine uygulanan bu acımasız müdahale ise, kıta tarihinde bir leke olarak geçeceğe benziyor.

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YASEMİN FAZLACA’YA ZİYARETÇİ AKINI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
HİNDİSTAN’DAN SONRA AFRİKA’DAN DA UCUZ İŞÇİ GETİRMEYE BAŞLADILAR!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
BAŞKAN GÜREL’E TEBRİK ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Termal’de çıkan yangında 2 hektar ormanlık alan zarar gördü!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
AHMEDİYE GÖLETİ DEFNE KOKULARINA DOYACAK

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz