YALOVA'NIN İLK DENİZ SÜPÜRME GEMİSİ DENİZE İNDİRİLDİ – Kent 77 TvKent 77 Tv
YALOVA’NIN İLK DENİZ SÜPÜRME GEMİSİ DENİZE İNDİRİLDİ
930
12 Şubat 2020 - 13:17

Sanmar Tersanesi, Pilot adlı pilotaj teknesi ve M. Ecology 2 adlı deniz süpürge teknesini düzenlenen törenle hizmete soktu. M. Ecology2 adlı tekne Yalova’da ilk ve tek olma özelliğine de sahip.

 

Yalova Altınova Tersaneler bölgesinde bulunan Sanmar Tersanesi tarafından inşa edilen 2 tekne düzenlenen törenle denizle buluştu. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, YATGİAŞ- YALPAŞ -YATER Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, Cemre Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülçek, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gazioğlu, Sanmar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
“25 BİN ÇALIŞAN”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında teknelerin hizmete giriş töreninin açılış konuşmasını Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun ve YALPAŞ -YATER Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun yaptı. Konuşmasında tersaneciler olarak çevreye ve doğanın temiz tutulmasına yönelik hassasiyetlerine de vurgu yapan Uzun, “Yalova Altınova Tersane Bölgemiz, yaklaşık 2 Milyon metre kare alan üzerinde kurulu olup; 37 tersanemizde üretimde doğrudan çalışan 25 Bin çalışanımız ile yılda 50 gemi inşa edilip çoğu ihraç edilmekte, yılda 750 gemiye bakım onarım ve tadilat hizmeti verilmektedir. İnşa edilen gemilerin çevre dostu özelliklerinin yanı sıra yapılan tadilatlar ile servisteki gemilerin yakıt tüketimleri azaltılmakta, baca gazlarındaki zararlı bileşenler azaltılmakta ve taşıdıkları balast suları ile ekolojik dengeyi bozmaları engellenmektedir. Üretim, istihdam ve ihracat kadar çevre de önemli; denizcilik sektöründe bu konuda yüksek bir bilinç ve yoğun çaba vardır” dedi.
“DENİZ VE KIYILARIN GÜVENLİĞİ”
Uzun konuşmasının devamında ise şu sözlere yer verdi, “Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesine karşı, tersane bölgemizin tamamını kapsayan bütünleşik acil müdahale planımız vardır. Plan gereği çok miktarda ekipman bulunduruyoruz ve yılda iki kez tatbikatlar yapıyoruz. Bu ekipman örneklerini törenimizin son kısmında sizlere sunacağız. Tersanelere gelen gemiler petrol yüklü olamayacağı, hatta yakıt tanklarında sıcak işlem yapılacaksa gassfree yapılmış olacağı için, tersaneler önündeki gemi manevralarında yüksek hacimli bir döküntü riski bulunmamaktadır; planımızdaki ekipman yoğunluğu İzmit Körfezi deniz trafik hattında olabilecek gemi catışmaları ihtimali dikkate alınarak öngörülmüştür. Az önce, yerel kılavuzluk ve römorkaj şirketimizi kurmamız ve yetki almamızın bizim için öneminden bahsettim; Yalova Pilotaj A.Ş. planlı şekilde artan gücüyle sadece tersaneler için değil, deniz ve kıyıların güvenliği için İlimizin önemli bir gücüdür. Ülkemizin kara yüz ölçümü BM istatistiklerine göre 786.380 km karedir ama 430 bin km2 de Mavi Vatanımız var; yani Vatanımız 1 Milyon 216 Bin 380 km2’dir. Paydaş kurumlar ile birlikte, ‘Tersanelerimizde Mavi Vatanımızı korumak için güçlü bir donanma inşa edilmesine destek olmamız yetmez, daha temiz bir Mavi Vatan için daha çok şeyler yapmalıyız” dedik.
“İNSANSIZ DENİZ ARACI”
İlk deniz temizleme teknemizin hizmete girmesiyle bir adım daha atacağız. Umarım bu huzurlarınızda gerçekleşecek. Bu teknemizin hizmete girişi, bir ARGE çalışmasının başlangıcıdır; (İDA) İnsansız Deniz Aracı, yenilenebilir enerjili sevk sistemi ve başka teknolojik özellikleri olan, sektörel ve bölgesel ihtiyaçlara daha iyi cevap verecek sistemlere sahip daha etkin bir tekne modeli geliştireceğiz” diye konuştu.

Yazar

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    WhatsApp
    Kent77 WhatsApp Hattı
    Kent77 Tv & Dijital Platform
    Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz