“YALOVA'DA NÜFUSUN YÜZDE 70’İNİN EVLERİNİ BOŞALTMASI LAZIM” – Kent 77 TvKent 77 Tv
“YALOVA’DA NÜFUSUN YÜZDE 70’İNİN EVLERİNİ BOŞALTMASI LAZIM”
585
08 Ocak 2020 - 12:22

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, “Yalova’da oturulan konutlara karot testi yapsak, Yalova’da nüfusunun yüzde 70’nin evlerini boşaltması lazım” dedi.

Becan, yönetim kurulu üyeleriyle Gazipaşa Caddesi’ndeki bir kafede basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Becan, ilk olarak Yalova’nın 2019 ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi verdi. 2019 Yalova’nın ihracatının 400 milyon doları aştığını kaydeden Becan, “Türkiye ortalaması yüzde 7 arttığı halde Yalova’da çok ciddi bir artış oranı var. Bu da geçen yıllara göre yüzde 23. Niye böyle bir fark var biliyorsunuz tersaneler. Yalova’da tersanelerin 5 sene sonraya sipariş aldığına hesaplarsak ihracat anlamında Yalova’nın bence şu anda gururu. Tersaneciler olmasa bize ihracat rakamımız neredeyse sıfır. İnşallah OSB’lerden sonra bu grafik değişecek diye düşünüyorum. En çok ihracat yapılan ülke Norveç. Sonrasında Almanya geliyor” ifadesini kullandı.

YTSO’YA KAYITLI 500 ARAP ÜYE VAR

Becan, geçen sene 483 tane yeni firma açıldığını, firmanın da değişik nedenlerle kayıtlarının silindiğini ifade ederek, “Aşağı yukarı odamızda buna hepinizin bilmesinde fayda var 450-500 tane Arap dünyası kökenli üyelerimiz var. Bu da artık bizim kaçınılmaz gerçeğimiz. Bunu hep söylüyorum bugün Antalya’da Alanya’da Alman İngiliz turistler de demiyorum artık vatandaşlar dönmüşler. Orada bir yaşam şekilleri oluşmuş. Bizim de yavaş yavaş sevsek de e sevmesek de bu Arap turizmini kabullenmemiz lazım. Bunun artıları da var. Bugün kafe çalıştıran, restoran, tekstille uğraşan arkadaşlarımıza sorun, Araplar olmasa bu ekonomik krize işleri gerçekten kötü. Diğer anlamda Dün taksitlerle ilgili bir plaka mevzusu vardı. Şu anda taksicilerin işleri çok yoğun ama müşterilerin %99′ yine Arap. Bize artıları da var.”

DİYANET’İN İŞİ AYRI ÜNİVERSİTENİN AYRI

Yalova Üniversitesi’yle yaptıkları protokol hakkında bilgi veren Becan, “Evet şimdi üniversite ile protokol yaptık. Valimiz kontrolü dahilinde üniversite geliştirme komisyonumuz var. Bunlarla beraber teknoloji geliştirme bölgesi koruma adına bir protokol hazırladık. Çünkü artık dünya teknoloji odaklı. Yalova Üniversitesi de bunları yapması lazım. Hatta geçen gün bir toplantıda konuşuyorduk. Etibank Tesisleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz diye sordum. İşte İslami Bilimler ile ilgili bir şeyden bahsetti. Ben tabi orada biraz karşı çıktım. Onu başka bir yerde yapın artık. Bu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın işi, üniversitenin değil. Üniversitelere teknoloji, katma değeri yüksek ürünler üretmek üzere, geliştirmek üzere bu çalışmaları yapması lazım. Onlar Diyanet’in yada diğer kurumların işi. Fikrimi kendisine belirttim. O da bunu kabul etti”.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATIP BU BİNALARI YENİLEYİN

Bazı sivil toplum örgütleriyle üniversiteyi ziyaret ettiklerini kaydeden Becan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yalova Belediyesini ziyaret ettik. Ziyaret sebebimiz biliyorsunuz Yalova Belediyesi üniversitenin kampüsünü A ve B diye ayırdılar. Bir bölümünü boşaltıp oraya taşınma konusu var. İşte depremden dolayı. Belediye karot testleri hala gelmedi. Dün onun üzerine bir görüşme yapalım istedik. Dedi ki burada Yalova’nın birlik olması lazım. Hangi parti olduğu önemli değil. Yalova Belediyesi’ne yeni bir belediye binası lazımsa, nasıl meclis hep birlikte oy birliği ile karar alıp taşınmasına karar verdiyse bu meclis toplanıp bir komisyon kurup vardır belediyenin bir yeri. Bir yer de satılabilir, yeni Belediye Sarayı yapılabilir. Bunun üzerine çalışmaları başlatacağız. Biz tam manada sanayi şehri olma imkanımız yok. OSB’leri saymazsak. O zaman bizim tek yürüyeceğimiz yer turizm ve üniversite olmalı. Biz üniversite öğrencileri sayısını arttıracağımıza bu tür eylemlerle onları soğutuyoruz. Dün ben Vefa başkana da şunu da söyledim. O bina daha kaba inşaatayken bir statik hata yüzünden belli bir bölümü de çökme olmuştu. Ama tabii o teknik anlamda bakıldı, bir mahsur görünmediği için belediye binası olarak kullanıldı. Bugün karot testinden bahsediliyor. Ben dün Vefa başkana dedim ki, bırakın belediyeyi Yalova’da oturulan konutlara karot testi yapsak Yalova’da yüzde 70 nüfusun evlerini boşaltması lazım. Kentsel dönüşümü başlatıp bu binaları yenileyin, kurumlara gelince ister bina sağlam olsun ister çürük olsun dedim. Yalova’daki hastane, postane, Ticaret Odası, belediye gibi binaların gerçekten Yalova’nın dışına alınması lazım. Yalova’da yeni merkezler yaratıp oralara taşınması lazım ki bu trafiği de çözelim. Yalova 3 oda 1 salon bütün kurumları Yalova içine koyarsanız Yalova’da trafik ten kurtulma şansınız zaten yok.  Yani o anlamda belediyenin Valiliğin, Emniyet Müdürlüğü’nün hepsinin belki bir arada olacağı yeni bir alan yaratıp bunu hep birlikte tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri birleşerek bu çözümü böyle bulmak lazım. Kalıcı çözüm bu.”

ÜNİVERSİTEDEN BAŞKA HER ŞEYE BENZİYOR

Yoksa üniversiteye gidip orayı belediye haline getirmek istersek zaten paramız deniliyor. Bu yoklukta fuzuli bir masraf daha yapılacak.  Orası zaten yapsanız da belediye olması mümkün değil. Böyle bir belediye olmaz. Artı orada okuyan çocuklar da yarısı belediye yarısı üniversite okuldan soğuyacak. Ben hep söylüyorum bir yurt çalıştıran biri olarak. Her senenin sonunda en az sırf benim yurdumdan 40-50 öğrenci ağlayarak Yalova’yı terk ediyor. Bu diğer yurtlarda da var veya yurtta kalmayanlar da var. Niye gidiyor, kazanıyor geliyor, bakıyor üniversiteden başka her şeye benziyor. Onun için bize bir üniversiteye bir şekle getirmemiz lazım. Orada arazileri var gerekiyorsa orada yapılacak binalara ne gibi destek varsa beraber bunu destekleyip üniversiteye sahip çıkmamız lazım. Yoksa orada bir bina orada üniversitede de böyle olmaz, belediye de öyle onarmayla yine olmaz. Yalova’ya yapılan bir belediye, ne bileyim Vefa Salman’a yapılan bir belediye değil. Yalova’ya yapılan bir belediye. Öyle bakmak lazım.”

OSB’LERİN ELİ KULLAĞINDA

Becan, kentte kurulması planlanan OSB’lerle ilgili ise, “İnşallah yılan hikayesine dönen 14-15 senedir uğraştığımız OSB’ler eli kulağında. Bir biterse. geçen ay ben Avrasya OSB’nin arazisine gittim oradaki parselasyonları incelediğimde gerçekten İstanbul’un Bursa’nın çok ciddi sanayicileri oralardan yer almışlar. O alım işleri bitti. Şu anda Avrasya’nın, İMES’in 190 tane büyük sanayi üye olmuş işlemi bitmiş ama inşaat sahası tabii ağır yürüyor. Herkesin bizlerin olduğu gibi onların da ekonomik sıkıntıları var. 2-3 sene içinde onlar Yalova’da faaliyetlerine başlar” diye konuştu.

ÇİÇEK FESTİVALİ YAPILACAK

Becan, çiçek festivali yapılması için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekleyerek, “Bu bir çiçek fuarı değil. İçinde fuar da var. Çok kapsamlı bir şey hazırlamaya çalışıyoruz. İnşallah tahmin ediyorum. her mayısta olacak. Bir tarihi belirleyeceğiz. Bunun çalışmaları, toplantıları sürüyor. Bundan sonra her mayısta Yalova’da çiçek festivali ve fuarı şeklinde geniş kapsamlı, uluslararası bir şey yapacağız. Büyük ihtimal Garden AŞ’de yapılacak. Değişik illerden bu konuyla ilgili arkadaşları davet edeceğiz. Folklor gruplarından destek alacağız. Konserler olacak. Baya büyük bir bütçeli. 1,-1,5 milyon bütçeli. O bütçe de bizden çıkmıyor. Bunun en az 1-1,200’ü dışardan gelen çiçek firmalarına satılacak stantlardan alınacak. Gerisi özel idare, belediye işte kimler varsa paylaşarak çünkü bu Yalova’nın bir festivali. Taşın altına elimizi soktuk” diye konuştu.

 

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova Haberleri
“LAİKLİK YOKSA DEMOKRASİ DE YOKTUR!”
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
MUSTAFA TUTUK SOSYAL MEDYASINDAN İLK KEZ AÇIKLAMA YAPTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Hasan Soygüzel yeniden İl Genel Meclis Başkanlığı’na Seçildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz