Birleşik Metal-İş, 19 Ocak’ta MESS kapsamındaki 63 fabrikada, 12 bin işçiyle greve çıkıyor. Genel Başkanımız Özkan Atar, “Bıçak kemiği kesti, grev ateşini yakıyoruz” dedi.
MESS’in yeni teklifi
“İlk 6 aylık dönem için, yüzde 32 + maktu olarak (seyyanen) 20,5 TL ve 10 yılı geçmemek üzere her kıdem yılı için 1,5 TL.
Bu teklif ortalamada yüzde 73’e denk gelmektedir. MESS, son olarak yüzde 60 ücret zammı teklif etmişti. Sosyal haklarda ise daha önce yüzde 85 olarak vermiş olduğu teklifi ise yüzde 90’a yükseltti. Sendikamız, bu teklifin kabul edilmesinin mümkün olmadığını, bu teklifin de İşçilerin taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti. MESS’ten işçilerin kabul edeceği yeni teklif beklediğimizi, aksi taktirde 19 Ocak’ta başlayacak grevlerimizi en güçlü biçimde hayata geçireceğimizi belirttik.” Açıklamasında bulunan Birleşik Metal -İş Sendikası 19 Ocak’a sayılı günler kala Metal işçileri işyerlerinde eylemlere başladı.