İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir tarafından 24.02.2024 tarihinde geçici adaylara ilişkin itirazda bulunmuş, İlçe Seçim Kurulu Hakim Sezgin KURUYAMAÇ başkanlığında, 26.02.2024 tarihinde karar verildi.
İYİ Parti Yalova İl başkanlığı konuya ilişkin basın açıklamasında bulundu.
“Yüksek Seçim Kurulunun 23.10.2023 tarih 1460 sayılı kararında ‘’Aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyelerinde en geç 01.12.2023 Cuma günü saat 17.00 kadar istifa etmeleri gerektiğine, istifa etmelerine ilişkin esas ve usullerin 2820 sayılı siyasi parti partiler kanunun 40.ıncı maddesi uyarıca belirlenmesine’’ denilmektedir.
Bu kapsamda;
07.01.2023 yılında yapılan 3. Olağan İYİ Parti Yalova İl Kongremizde Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilen Sayın Kazım Demirtaş’ın ve Sayın Murat Karayavuz’un CHP listelerinden meclis üyeliği adaylıklarına ilişkin itirazımız sonucunda;
Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığımızca adaylıklarının iptaline karar verilmiştir.”