Konya Selçuk Üniversitesi, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte üniversitede kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini kaldırdı ve iftar saatini ekledi. Üniversite bünyesindeki sosyal tesisin de, öğrencilere sadece iftar ve sahurda yemek vereceği belirtildi.
Konya Selçuk Üniversitesi’nde ramazan ayında kahvaltı ve öğle yemekleri verilmeyecek, üniversitede yalnızca iftar ve sahur yemekleri olacak. Konya Teknik Üniversitesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde de öğle yemeği verilmeyecek. Üniversite tarafından dün itibariyle yapılan güncellemeyle beraber merkez öğrenci yemekhanesinde yemek saatleri bölümü boş bırakılırken yalnızca saat 19.00 ile 20.00 arasında akşam yemeği olduğu bilgisi paylaşıldı. Yine Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Kutalmışoğlu yemekhanesinde ise kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği saatleri bölümü boş bırakılırken yalnızca saat 03.00 ile 05.00 arasında sahur yemeği verileceği bilgisi yer aldı.
Üniversitenin bu uygulamasına tepki gösteren bir öğrenci, “Ramazan bahanesiyle okulda resmen aç bırakılıyoruz. Geçen sene de benzer şeyi yaşadık. Dışarıda yemek ise oldukça pahalı. Öğrenciler bu şekilde mağdur edilmemeli” dedi. Bir başka öğrenci ise şunları dile getirdi:
“Üniversitemiz oruç tutmayanları düşünmüyor. İnsanların sağlık problemi olabilir, şeker hastası olan olabilir ve bu kişilerin yemek yemesi gerekiyor. Herkes oruç tutmak zorunda değil, öğle yemeği kaldırılmamalı.”