Yalovaspor, Halide Edip Adıvarspor ile oynadığı kupa maçında KOVİD-19 Salgınında müsabakalarda uygulanacak tedbirlere ilişkin talimatlara aykırı hareketi nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.
Koronavirüs Pandemisi nedeniyle TFF ile Sağlık Kurulu’nun yeni sezonda müsabakalarda uygulamaya koyduğu tedbirlere ilişkin talimatlar kapsamında; Yalovaspor, HEASK ile oynadığı maçın ardından TFF temsilcisinin raporu doğrultusunda PFDK’ya sevk edildi. Yeşil-Kırmızılı ekibimizin hukuk işleri de konuyla ilgili olarak hızlı bir şekilde gerekli evrakları düzenleyip TFF’ye itirazında bulundu. Federasyonun kararının bu hafta içerisinde belli olması bekleniyor.
PFDK’ya sevk gerekçesi açıklandı..
Öte yandan TFF’den Yalovaspor ile ilgili PFDK konusunda şöyle açıklama yapıldı: “Yalovaspor Kulübü’nün 14.10.2020 tarihinde oynanan Yalovaspor-Halide Edip Adıvarspor Ziraat Türkiye Kupası müsabakasındaki ‘talimatlara aykırı hareketi’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 46. maddesi ve KOVİD-19 Salgını nedeniyle müsabakalarda uygulanacak tedbirlere ilişkin talimatın 6/5 maddesi uyarınca PFDK’ya sevkine karar verilmiştir.”
Talimat ne diyor?
TFF’nin salgın nedeniyle yeni sezon için yürürlüğe koyduğu talimatta Yalovaspor’un PFDK’ya sevkine neden olan madde şöyle: “(6/5) müsabakada taç çizgilerinde 2’şer, kale arkalarında 1’er olmak üzere 6 top toplayıcı görev yapar. Top toplayıcıların yaşları 18 ile 25 yaş arasında olmalıdır. Top toplayıcılar eldiven ve maske takmalıdır. Her top toplayıcıda topları dezenfekte etmek için dezenfektan ile hijyenik tek kullanımlık bez bulunmalıdır.”
Gerekli itiraz yapıldı..
Bu arada müsabakada Yalova’ya gelen TFF temsilcisi görevli Alpaslan Acar’ın Yalovaspor ile ilgili kasten rapor hazırladığı gelen bilgiler arasında. Aynı maddeden hiçbir kulüp hakkında rapor hazırlanıp TFF’ye sunulmadığı ve sadece Yalovaspor’un, ilgili talimattaki maddeden dolayı PFDK’ya sevk edildiği öğrenildi. Bu arada Yeşil-Kırmızılı kulüpte hukuk işleri, HEASK maçı sonrası PFDK’ya sevk kararının ardından gerekli evrakları hazırlayıp TFF’ye gönderdi. TFF’nin kararını hafta içerisinde açıklaması bekleniyor.