HERSEK LAGÜNÜ, TANITIMDA MARKA OLDU – Kent 77 TvKent 77 Tv
HERSEK LAGÜNÜ, TANITIMDA MARKA OLDU
428
07 Ocak 2020 - 8:11

Yalova İli Altınova ilçesi sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin tek tapulu gölü Hersek Lagünü 2019 yılında da doğaseverleri ağırlamaya devam etti. Lagünde yılın son günlerinde halkalı flamingoya rastlandı.

 

Hersek Lagünü sulak alanında bulunan Altınova Belediyesi Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi ile Kuş Gözlem Kulesini 2019 yılı içerisinde başta öğrenciler, kuş bilimcileri, doğa fotoğrafçıları ve yöre halkı olmak üzere yerli yabancı toplam 4 bin 927 kişi ziyaret etti. Hersek lagünü sadece Altınova’nın değil Yalova’nın da tanıtımında önemli rol oynuyor.

221 TÜRE ÇIKTI

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül’den Hersek Lagününde yer alan göçmen kuş türleri hakkında bilgi vererek, “Ülkemizde şimdiye kadar 480 kuş türü görülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Hersek Lagününde 2019 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla 13 tür daha tespit edilerek kayıt altına alınmış ve toplamda 221 kuş türüne ulaşılmıştır.

“HALKALI FLAMİNGOYA RASTLANDI”

Anadolu’da şarkılara türkülere konu olmuş ‘Allı Turna’ olarak da bilinen flamingo, alanda sonbahar ve kış aylarında 500 bireyden fazla popülasyonla dikkat çekmektedir.

Ülkemizde Gediz Deltası ve Tuz Gölü’nde üreyen flamingolardan genç bir halkalı birey, alanda görülmüş ve fotoğraflanmıştır. Bu halkalı bireyin, yapılan araştırma sonucu Gediz Deltası’nda Ağustos 2019 tarihinde halkalanan 176 yavru flamingodan biri olduğu öğrenilmiştir” diye konuştu.

“BÖLGEYE DEĞER KATACAK”

Lagün ve çevresinde yapılan çalışmalarla bölgeye değer kattıklarını vurgulayan Oral, “Buraya çok değer katacak projelerimiz var. 40 dönüm üzerine tıbbı aromatik bahçemizin projemiz bitme aşamasında. Oradan buradaki lagüne ulaşacağız. Burada bisiklet ve yürüyüş yollarıyla devam edeceğiz. Hemen karşımızda da kuş gözlem kulemiz var. Türkiye’nin tek engellilere uygun, asansörlü kuş gözlem kulesi. Arkasında da onun Doğa Eğitim Merkezi yapılıyor. İçinde kuş takip merkezi, kuş tedavi merkezi, kafeteryalarıyla buranın turizmine, doğanın turizmine, tanıtımına hizmet edecek bir alan yapılıyor” dedi.

   

 

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Başkan Kaya’dan tecrübe aktarımı
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
BAŞKAN GÜREL’DEN HEMŞİRELERE JEST
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
BAŞKAN YELE 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI DOLAYISYLA BİR MESAJ YAYINLADI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
UMUT GÜÇLÜ’DEN CHP’Lİ BELEDİYELERDE İŞÇİ ÇIKARMALARINA TEPKİ!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ÇİFTLİKKÖYLÜ ÖĞRENCİLERE GERİ DÖNÜŞÜM GÜNÜ HEDİYESİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz