"GEMİ İNŞA SEKTÖRÜMÜZ BÜYÜK BİR İVME KAZANMIŞTIR" – Kent 77 TvKent 77 Tv
“GEMİ İNŞA SEKTÖRÜMÜZ BÜYÜK BİR İVME KAZANMIŞTIR”
733
02 Mart 2020 - 10:30

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, “Birçok konuda bakanlığımız öncülüğünde sektörümüze verilen desteklerle gemi inşa sanayimiz büyük bir ivme yakalamıştır” dedi.

Dursun, Yalova Liman Başkanlığı tarafından düzenlenen Yalova Denizcilik Zirvesi’ne katıldı. Türkiye’nin geleceğinin denizlerde ve denizcilikte olacağının bilinciyle bir takım projeler başlatıklarını anlatan Dursun, 2018 ekim ayında cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde 1 milyon amatör hurdacı yetiştirme hedefiyle bir proje başlattıklarını dile getirerek, “Niçin, denizci millet, denizci ülke, hedeflerine ulaşmak insanımızın da yüzünü denize çevirmek hedefindeyiz. Denizciliğin okuma yazma seferberliğidir, amatör denizcilik. Projemizin başladığı tarihte yaklaşık 210 bin kişini amatör denizci ehliyeti vardı. Verdiğimiz eğitimlerle bugüne kadar 555 bin vatandaşımızı da belgelendirdik. Bugün ne kadar oldu, 765 bin. Hedefimiz bizim normalde 2023’tü. İnanıyoruz ki bu yıl sonuna kadar büyük ihtimalle 1 milyonu yakalarız. Hedefimizi daha da ileriye götürürüz.” diye konuştu.

 

Balıkçı barınaklarında özel tekne sahiplerinin barınmasını sağlayacak projeler başlattıklarını ifade eden Dursun, 16 bin yeni bağlama yeri oluşturarak toplamdan limanlarla birlikte 40 bin barınak sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Denizcilik sektörünün en önemli unsurunun gemi adamları olduğunu kaydeden Dursun,  sadece deniz taşımacılığında değil denizci eğitiminde de başarılı olmak istediklerini anlattı.

 

Türkiye’deki 81 tersanenin 37’sinin Yalova’da olduğunu ifade eden Dursun, sektörün kentteki istihdamının 24 bin olduğunu ifade etti. Tersanelerin yapılan düzenlemelerle daha da başarılı bir hale geldiğini söyleyen Dursun, şöyle konuştu:

“Düzenlemelerde tersanelerimizin ve sektörümüzün önünü açtık. Kapsamı genişletilen tasarım desteği, kira sürelerinin 49 yıla çıkarılması, bu vesileyle yatırımların önünün açılması, kiraların ciroya bağlanması, tersanelerimizin ittifak kurulan haklarını teminat olarak gösterebilmesi. Bütün bunların önü açılınca kredibilite de yükseldi. Tersanelerimizin ÇED raporları ve imar planlarının onaylanması gibi. Birçok konuda bakanlığımız öncülüğünde sektörümüze verilen desteklerle gemi inşa sanayimiz büyük bir ivme yakalamıştır. Bundan da nasibini alan en iyi ilimiz Yalova hurdacı olmuştur tabi ki. Son dönemde ülkemizin gözde gemi inşa sanayi bölgelerinden biri haline gelmiştir.”

 

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ise Türkiye’de denizciliğin geliştirilmesi adına üniversitenin üzerine düşen tüm görev yerine getireceğini söyledi.

 

“Gemi inşa sanayinde söz sahibi ülkelerden biri haline geldik”

 

TOBB Türkiye Denizcilik Meclisi Başkanlığı, İMEAK DTO (İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit ise ülkemizdeki 80 tersanenin 2020 yılındaki sipariş sayısının 170 adet gemi olduğunu belirtti. Bu gemilerin büyük çoğunluğunu feribotlar, balıkçı gemileri, römorkörler ve açık deniz hizmet gemilerinin oluşturduğunun altını çizen Düzgit, “Türkiye adet bazında, Çin, Japonya, Güney Kore’den sonra 4. sırada yer alıyor. Gemi inşa sanayinde söz sahibi ülkelerden biri haline geldik. Yat üreticilerimiz de özelikle 24 metre üstü süper yat inşasında, 2007 yılından itibaren istikrarlı bir yükseliş gösterdiler. Bugün Türkiye’de 3 bin 71 metre toplam uzunluğunda, 85 metreye kadar süper yat inşasında dünyada 3. sırada bulunmaktadır. Öte yandan MİLGEM’den alınan sonuç ulus olarak hepimizin göğsünü kabarttı.” dedi.

 

Programda sonra Yalova Valisi Muammer Erol, Bakan Yardımcısı Dursun’a hediye takdim etti. Yalova Denizcilik Zirvesi sonrasında gün boyu gerçekleştirilen oturumlarla devam etti.

Yazar

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    WhatsApp
    Kent77 WhatsApp Hattı
    Kent77 Tv & Dijital Platform
    Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz