Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

YILLIK 6 BİN TON HASAT İLE YALOVA MİDYE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SÖZ SAHİBİ
56
12 Mayıs 2022 - 13:47

 

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, basın mensuplarına Çınarcık açıklarındaki midye çiftliklerini tanıtarak Yasadışı Su Ürünleri Avcılığı ve Yalova’daki Midye Yetiştiriciliği Tesisleri ile ilgili bilgi verdi.

 

Türkiye’de farklı illerde midye çiftliklerinin kurulduğunu kaydeden Parıldar, Türkiye’deki ilk ‘İyi Tarım Uygulamaları’ sertifikalı ve ‘Organik Tarım’ sertifikalı midye üretimini yapmak içi faaliyete başladıklarını belirtti.

 

“7 ADET TESİSİMİZİN TOPLAM PROJE KAPASİTELERİ YILLIK 9 BİN TONDUR”

Yalova’nın son yıllarda midye çiftlikleri kurulumu konusunda önemli bir bölge olduğunu ifade eden İl Müdürü Suat Parıldar, “7 adet midye çiftlik müracaatı kabul edilerek bunların tamamının projeleri onaylanmış olup yeni yapılacak midye çiftliği başvuruları kapatıldı.

Projesi onaylanan 4 Adet çiftliğimiz kurulumlarını tamamlayarak üretime başladı.

Bu çiftliklerden Armutlu bölgesinde kurulan 2 çiftliğimizde ilk hasatlar gerçekleştirildi.

7 Adet tesisimizin toplam proje kapasiteleri yıllık 9 bin tondur.

Hali hazırda kurulu olan tesislerimizin ise proje kapasiteleri yıllık 6 bin tondur.

Diğer 3 adet toplam kapasiteleri yıllık 3 bin ton olan tesislerin kurulumları devam ediyor” dedi.

 

“3 BİN 11 DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Yalova’da komşu il müdürlüklerine nazaran denetim kabiliyetinin daha yüksek olduğunu ifade eden Parıldar, “1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununda 7191 Sayılı Kanun yapılan değişikliklerin 01/01/2020 tarihinde yürürlüğe girmesinden tarafa ekiplerimiz 325 gün deniz görevi gerçekleştirmişlerdir.

Su ürünleri kontrol hizmetleri konusunda yine aynı tarihten bugüne kadar 3 bin 11 denetim gerçekleştirdiler.

Bu denetimler sonucunda 88 Adet idari para cezası uygulamış bu cezalar karşılığında 481 bin TL idari para cezası uygulandı.

Bu yaptırımlarla birlikte 28 adet yasadışı avcılıkta kullanılan gemiye ve çok sayıda istihsal vasıtasına el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi.

Bununla birlikte yakalanan yaklaşık 7 bin çuval (175 ton) midyenin canlı oldukları için denize tekrar iadeleri sağlandı.

Midye avcılığında ilimiz sınırlarında avcılık için herhangi bir izleme ve rutin program uygulanmadığı için yasaktır” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

 

#yalova #kent77 #kent77tv #yalovatarımormanmüdürlüğü #yalovatarım #marmaradenizi #midyeçiftliği #midye #çınarcık #suatparıldar #tarımormanbakanlığı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz