“YAŞLISINA SAHİP ÇIKAN TOPLUMLARIN, GELECEĞİ GARANTİ ALTINDADIR” – Kent 77 TvKent 77 Tv
“YAŞLISINA SAHİP ÇIKAN TOPLUMLARIN, GELECEĞİ GARANTİ ALTINDADIR”
105
01 Ekim 2022 - 12:55

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü için bir mesaj yayınladı.

Arif Laçin, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü için, “Yaşlılarımız, varlıklarıyla, tecrübeleriyle toplumumuza rehberlik yapan, değer katan, değerlerimizi gelecek nesillere taşıyan, geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran yeri doldurulamaz büyüklerimizdir. Bu nedenle gerek gelenek, görenek, örf ve adetlerimizden kaynaklı gerekse sosyal devlet olma ilkesi gereği toplumumuzun zenginliği olan yaşlılarımızı el üstünde tutmalı, onların toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara eşit bir biçimde sahip olarak kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamalıyız.

İlimizde Çınarcık ilçesinde 110 kapasiteli, Merkez Paşakent Mahallesinde 70 kapasiteli olmak üzere iki tane Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile bakım, rehabilitasyon, psiko sosyal destek hizmetleri verilmekte, düzenlenen çeşitli etkinlikler ile toplumla bütünleşmeleri sağlanmaktadır.

Müdürlüğümüzce, özellikle Pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla Sosyal Hizmet Uzmanları ve Psikologlardan oluşan ekipler oluşturulmuş, ilimiz yaşlılarına ulaşılarak, talepleri, ihtiyaçları karşılanmış, Psiko-Sosyal Destek Hizmeti sunulmuştur.

Müdürlük olarak ailesi yanında bakım ihtiyacı karşılanan bireylere, Evde Bakım Hizmetleri kapsamında destek verilmeye devam edilmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde hazırlanan “Yalnız Yaşayan Yaşlılara Yönelik Evde Bakım ve Temizlik Hizmeti” projesi yerel paydaşlarımızla birlikte imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçmiştir. İlgili proje kapsamında Yalova İli Merkez ilçe ve köyleri sınırları içerisinde ikamet etmekte olan 70 ve üzeri yaştaki yalnız yaşayan, ekonomik yeterliliği ve kendilerine bakmakla mükellef kimseleri bulunmayan bakıma ihtiyacı olan yaşlılara yönelik sağlık, psikososyal destek ve bakım hizmetleri ile uygun sosyal hizmet modeli belirleme çalışmaları yürütülmeye devam edilmektedir. Yaşlısına sahip çıkan toplumların, geleceğinin garanti altında olduğu düşüncesi ile tüm yaşlılarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutluyorum.” diyerek mesajını sona erdirdi.

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Metin Oral: Altınova’da Gönül Belediyeciliği Yapıyoruz
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETSİYASETUncategorizedYalova HaberleriYEREL HABERLER
Armutlu İstikrardan Yana
GÜNDEMYalova HaberleriYEREL HABERLER
Başkan Oral, esnaf kahvaltılarına devam ediyor
GÜNDEMYalova HaberleriYEREL HABERLER
Yalovaspor liderliğini sürdürdü
GÜNDEMYalova HaberleriYEREL HABERLER
Yalova Kadıköy’de Aile Sağlık Merkezi açıldı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz