Yalova Belediye Meclisi’nde kent merkezindeki cemevlerinin ibadet hane olarak kabul edilmesi ve imar planlarına işlenmesi kabul edildi.
Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Yalova Belediye Meclisi toplantısında CHP’li Yavuz Bingöl, Merkez ilçedeki cemevlerinin ibadethane olarak sayılması, planlara da ibadethane olarak işlenmesinin teklif etti. Konuyla ilgili söz alan Bingöl, “Yalova’mızda yaşayan vatandaşlarımızın kullandıkları cemevlerinin yasal olarak ibadethane olarak kabul edilmese de konuyu getirmiş oluyoruz. Konu meclisten çıkarsa çok mutlu oluruz” dedi.
Başkan Vefa Salman ise alınacak kararın bunun yasallaşması anlamına gelmediğini ifade ederek, “Yalova Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda değil ama iyi niyet göstergesidir. Bir insanın en son noktası ebediyete intikalidir. Alevi vatandaşlarımızın cenazelerinin cemevlerinden kaldırılması nedeniyle oranın kutsal olduğunu düşünüyorum. O açıdan da önemsiyorum.” ifadesi kullandı.