Yalova Kent Konseyi Genel Kurul Üyeleriyle Buluştu – Kent 77 TvKent 77 Tv
15
22 Ocak 2024 - 10:06
Yalova Kent Konseyi Genel Kurul Üyeleriyle Buluştu

Altıncı dönem üçüncü olağan genel kurulunu, Yalova Meclis Salonunda gerçekleştiren Yalova Kent Konseyi 2023 yılı faaliyet raporunu genel kurul üyelerine ve basın mensuplarına sundu.

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Erhan Dede, Yalova Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Aydın Bakoğlu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek ‘in katılım gösterdiği olağan genel kurul Yalova Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir’in açılış konuşmasıyla başladı.
Sayın Kandemir konuşmasında; “ Göreve geldiğimizden bu yana bir buçuk sene geçti ve bu süreçte sizlerle üçüncü kez buluşuyoruz. Ulaşılabilir ve herkese eşit mesafede yol almak, istişare kanallarını kapatmadan yol almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Seçildiğimiz ilk gün dediğimiz gibi “kapsayıcı” olarak çalışıyoruz. Kentin her kesiminin fikirlerini alarak, bu zamana kadar kapısına gidilmemiş herkese giderek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu şekilde de devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.
Oluşan yürütme kurulumuz, siz değerli genel kurul üyelerimiz ve profesyonel kadromuzdan gelen görüş ve öneriler sayesinde de ilkleri gerçekleştiren yürütme kurulu olarak karşınızdayız.

Meclislerimizi kurarak başladığımız yolculuğumuzda, ilk defa seçimle göreve gelen, kent konseyi gençlik meclisimizi oluşturduk. Genel kurul üyelerimizden isimler alarak, oluşan isimlerin fikirleri alınarak, demokrasi örneği sergilenen gençlik meclisi seçimlerini tamamladık. Bu süreçte büyük emek veren Kubilay Özer ‘e teşekkürlerimi sunuyorum. Seçilen meclis başkanımız Avukat Fatih Ayaz ‘a da bizleri onurlandıran çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.
Hemen ardından, herkesin seçilme ve seçme hakkını gözeterek yeniden oluşturduğumuz kadın meclisimizle, kentimizdeki ilgili herkesi bu sürece dâhil ederek yeni meclisimizi oluşturduk. Bu süreçte de emeklerini esirgemeyen yürütme kurulu üyemiz Mehtap Hiçyılmaz ‘a teşekkür ediyorum ayrıca seçilen başkanımız Fadime Yıldırım Karoğlu ‘na ve yönetimine de teşekkürlerimi iletiyorum.


Yıllardan beri kurulmak istenen ancak başarılı olunamayan, sadece çalışma gurubu olarak faaliyet gösteren engelli meclisimizi, titiz ve itinalı çalışmalarla hayata kazandırarak yine bir ilki hayata geçirdik. Meclisimizin genel kurul üyeleri ile bir araya gelerek, onların fikirlerini alarak oluşturduğumuz meclisimiz, engelli kardeşlerimiz için çalışmalarına devam ediyor. Bu noktada, engelli meclisinin kurulması adına özveri gösteren ve çalışma başlatan yürütme kurulu üyemiz Volkan Yılmaz ‘a teşekkür ediyorum. Seçilen başkanımız Hüseyin Özdemir ‘e de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.
Meclislerimizin aktif olarak çalışması sonrasında yaptığımız toplantılar ve siz değerli genel kurul üyelerimizin de izinleriyle çalışma guruplarımızı da hayata kazandırdık. İklim değişikliği ve afet, kültür turizm ve sanat, eğitim çalışma grupları olmak üzere üç çalışma gurubumuzla toplantılarımıza ve de faaliyetlerimize başladık. Bugün sunacağımız faaliyet raporunun belli noktalarında da burada yapılan çalışmalarda alınan kararlar olduğunu da bilmenizi isterim. Çalışma gurupları koordinatörümüz Aysun Mengüverdi ‘ye emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, meclislerimizin faaliyetlerini etkin şekilde duyurmak ve de şeffaf politika izlemek adına sosyal medyamızı güçlendirdik. Instagram, facebook ve twitter hesaplarımızı daha ekin kullanmaya ve hayata geçirdiğimiz bütün faaliyetleri buralardan sizlere duyurmaya başladık. Yine bir ilki yaparak, kurumsal internet sayfamızı sizlerin hizmetine sunduk. Kurumsal bilgilerimizi ve raporlarımızı rahatça edilebileceğiz linkler ekleyerek sizlerin görmesini sağladık.
Ülkemizi ve kentimizi ilgilendiren önemli sorunları ele almak için, görev sınırlarımız dâhilinde, çalışmalara imza attık. Ülke çapında sadece dört kere yapılan lakin kapsamlı olarak sadece ve ilk defa kentimizde yaptığımız “Yalova Dirençli Kentler Çalıştayını” gerçekleştirdik. Bu çalıştayda, Yalova ‘nın bütün dinamiklerini, yedi masa etrafında toplarken, konunun sosyolojik ve psikolojik olarak da ele alınmasını sağladık. Bununla yetinmeyerek, dirençli kent kavramının ve Türkiye yüzyılının temel maddesi olan içeriğinin kentimizde tanınmasını sağladık. Yaptığımız çalışma ülkemize örnek teşkil ederek, tarafımıza davetler geldi ve ilgili illere projemizi aktardık. Sonuç raporunu internet sitemizde yayımladık. En kısa zamanda da kitapçık haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağız.
Yine en önemli sorunlardan biri olan su konusunu ele aldık. Seneler önce de gerçekleşen su çalıştayını, valiliğimizin riyasetinde yine kentimizde yaparak, ilgili kurum ve kuruluşları üç konu başlığı altında masalara toplayarak, kentimizin su sorunu hakkında ortak çözümlerbulunması adına bir araya getirdik ve çıkan sonuçları genel kurul üyelerimizle paylaştık.

Bu projelerde emek veren Kubilay Özer, Volkan Yılmaz, Fatih Ayaz ve Erkan Çetintaş ‘a ve çalışmaları, fikirleriyle destek olan yürütme kurulu üyelerime, profesyonel kadromuzda yer alan ve ismini anmadığım Pınar Toma ‘ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu zamana kadar yaptığımız çalışmalarda ve faaliyetlerde bizlere desteklerini esirgemeyen başta önceki dönem Yalova Valimiz Muammer Erol ‘a, şimdiki Yalova Valimiz Dr. Hülya Kaya’ya, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk’ a, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel ’e, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek ’e ve tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.
Protokol konuşmalarında, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemil Demiryürek söz aldı. Sayın Demiryürek, kent konseyinin gerçekleştirdiği bütün çalışma ve etkinliklerde birlikte olduklarını ve her zaman desteklediklerini belirtirken, Yalova Kent Konseyini tebrik etti. Sonrasında Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel söz alarak, Kent Konseyinin gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerin ve de faaliyetlerin önemine değinirken, Dirençli Kentler Çalıştayı ile Türkiye’ ye örnek olduklarını bunun yanında gençlik meclisinin hayata kazandırdığı Kent Kupası’nın da kent aidiyetini arttırması açısından iki önemli proje olduğunu belirtti. Protokol konuşmaları sonrasında Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Erkan Çetintaş, 2023 yılı faaliyet raporunu ve meclislerden, çalışma guruplarından, çalıştay masalarından ve genel kurul üyelerinden gelen görüş ve önerilerin yer aldığı raporu sundu. Rapor da kenti ilgilendiren en önemli konulardan olan kentsel dönüşüm ve ulaşım başlıklarının yanı sıra eğitim, kültür sanat ve akıllı kent başlıkları üzerinde de görüş ve önerilerin yer aldığı görüldü. Sunumun ardından genel kurulun oylamasına açılan rapor, oy birliği ile onaylandı.

Görüş ve öneriler bölümünde söz alan genel kurul üyeleri belli başlı konular üzerine görüşlerini belirttiler. Ulaşım ücretlerinin pahalılığı, toplu ulaşımda engellilere yönelik araçların az oluşu, kente katma değer katacak balıkçı barınağının gerekliliği, yeterli sanayi alanlarının yokluğu, engellilerin istihdam sorunları, kentsel dönüşümün bir an önce gerçekleşmesi ve sanatsal alanda yer alan dansın eğitimsel alanda da yer alması ve teşvik edilmesi gibi konular divana sunularak, raporda yer verilmesi talep edildi.

Plaket takdimine geçildiğinde, Yalova Dirençli Kentler Çalıştayında desteklerini esirgemeyen ve gecelere kadar çalışan Özer Koyuncu ve Ozan Falay’ a, hediye takdim edildi. Genel kurultoplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Yazar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
‘YALOVA BENİM KENTİMDİR’ ORTAOKULLAR ARASI BİLGİ YARIŞMASI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA BELEDİYESİ, VEKTÖRLE MÜCADELEYE HIZ VERDİ
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
BAŞKAN GÜREL SÖZÜNÜ TUTTU
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA’DA MARKETLERE SIKI DENETİM
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
120 ÇİFTÇİYE 4 BİN DEKAR ALANDA ÜRETİM İÇİN AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz