TEMA’DAN “TOPRAĞA SAYGI” YÜRÜYÜŞÜ – Kent 77 TvKent 77 Tv
TEMA’DAN “TOPRAĞA SAYGI” YÜRÜYÜŞÜ
116
15 نوامبر 2021 - 8:39

Tema Vakfı Yalova İl Temsilciliği 15 – 21 Kasım tarihleri arasında kutlanan  Erozyonla Mücadele Haftasında gönüllüleriyle birlikte Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Fındıklı ve  Hamzalı köyleri arasında “Toprağa Saygı” yürüyüşü düzenledi.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “TEMA Vakfı’nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak ve korumaktır. Çünkü toprak hepimizin yuvası, gıdamızın yüzde 95’inin doğrudan ya da dolaylı kaynağı, habitatlarımızın dayanıklılık kaynağıdır.

Okyanuslardan sonraki en büyük karbon yutağı olarak toprak, iklim krizi ile mücadelenin de önemli bir aktörüdür. Toprağımız varsa ormanımız, tarımımız, meralarımız ve hayvancılığımız vardır. Toprağın 1 santimetresinin oluşması 500 yıl sürerken, her yıl 642 milyon ton toprağımız erozyona uğramaktadır. Yaşama dolayısıyla toprağa sahip çıkmayı amaç edinmiş TEMA Vakfı’nın varoluş nedeni toprağı korumaktır. Amacımız, ülke topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak. Toprakla dünya üzerindeki ekosistemi oluşturan su, orman, biyolojik çeşitlilik gibi tüm doğal varlıkların korunması ve insan kaynaklı iklim değişikliğine dair politikaların ve toplumsal bilincin oluşturulması için çalışmak.  Kendiliğinden yetişen doğal ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yaparak topluma ağaç sevgisi aşılamak. Tarım alanları, çayır ve meraları korumak, geliştirmek ve bu alanların amacı dışında kullanılmasını önlemek, Doğal varlıkların korunması ve doğru şekilde yönetilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmek ve bu çalışmalara destek vermek. Biz de Tema Yalova olarak bizim için önemli olan bu haftada konuya dikkat çekmek amacıyla Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Tutuk Beyin tahsis ettiği araçla 21 gönüllümüzle birlikte Orhangazi ilçesinin Fındıklı-Hamzalı köyleri arasında sonbaharın muhteşem renkleri eşliğinde, Sayın Fahrettin Yurtbay’ın rehberliğinde 10 kilometrelik harika bir yürüyüş yaptık.  Bu anlamlı etkinliğimizin gerçekleştirilmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen ve her fırsatta yanımızda olduklarını ifade eden Sayın Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Tutuk beye, rehberimiz Sayın Fahrettin Yurtbay’a ve çok değerli gönüllülerimize sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Daha yaşanabilir bir gelecek için hep birlikte “Umut Yeşertmeye devam edeceğiz” dedi.

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Öğrencilerinin görüntülerini sosyal medyada paylaşan öğretmenlere ceza!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ASFALT ÇALIŞMALARI HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE BAŞLADI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPAN ŞAHISLAR YAKALANDI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALİ MÜFİT GÜRTUNA’DAN BAŞKAN GÜREL’ KUTLAMA ZİYARETİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz