Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞI YASAĞI BAŞLADI
86
18 Nisan 2022 - 9:16

2022 yılı Balıkçılık Av Yasağı” endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için (gırgır ve trol av araçları ile yapılan avcılık) tüm denizlerimizde 15 Nisan 2022 Cuma itibariyle başladı.

Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması adına, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’na istinaden, balıkların üreme ve büyüme zamanları olan 15 Nisan-01 Eylül 2022 tarihleri arasında su ürünleri avcılığı yasak olacak.

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu av yasağının gırgır, trol, algarna, manyat ağları ile avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsadığını ifade ederek “Bu gemiler 5/1 Nolu Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde belirtilen kurallara uymak şartıyla uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Tebliğde belirtilen kurallara uymak şartıyla uzatma ağları ile avcılık yapmak, dönem boyunca serbest olacak.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce 2021 yılı içerisinde toplam 136 gün denizde görev yapılmış 330 adet balıkçı gemisi denetlenmiştir, denetimler esnasında Bakanlık tarafından getirilen yasak ve sınırlamalara uyulmadığı gerekçesiyle toplam değeri; 208 bin 163 TL olan 24 adet idari para cezası kararı uygulanmıştır.

Balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulması, sürdürülebilir avcılığın devam ettirilmesi ve balıkçıların geleceği açısından önem arz etmektedir. Doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin garanti altına alınması için getirilen yasaklara uyulmasını tüm balıkçılarımızdan önemle rica ediyoruz” dedi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz