Konya’nın Seydişehir ilçesinde çiftçiler eyleme başladı.
7 Şubat günü Seydişehir çiftçileri artan maliyetler, kota anlaşmasına uyulmaması ve hayat pahalılığı yüzünden geçinemeyen çiftçiler traktörleriyle kent merkezine inerek hükümeti protesto etmişti.
‘KOTAMIZ DÜŞÜRÜLDÜ’
Konya Seydişehir’de patates üreticileri Seydibey Patates Fabrikası’na sözleşmeli olarak ekim yaptıkları patates kotalarının başka ilçelere kaydırılması nedeniyle traktörleriyle patates fabrikası önünde eylem yaptı. Çiftçiler fabrika önünde yaptıkları açıklamada, “Patates fabrikası tarafından alınan yanlış karar fabrikaya ve depolama alanına daha uzak yerlere daha fazla nakliye ve maliyetlere ekim yaptırmak, fabrika yakını üretim arazileri de varken daha uzak ilçelere kota aktarımı akla mantığa uygun değildir” ifadelerini kullandı.
Seydişehir Ziraat Odası Başkanı Ramazan Çınar, ekim planlaması olmadığı için ekilen ürünlerden para kazanamadıklarını belirterek çiftçilerin sözleşmeli yani alım garantili pancar ve patatese yüklendiğini söyledi. Kota sorununa dair konuşan Çınar, “Devlet ekilen ürünleri planlayıp alım garantisi verse çiftçiler farklı şeyler eker. Devlet garantili bir planlama olmadığı için çiftçi, özel fabrikaların alım garantisi verdiği pancar ve patatese yönelmek zorunda kaldı” diye konuştu.
Eylem yapan çiftçilerden Mustafa Yüksel “Konya Şeker Fabrikası’na ekilen patateslerin Seydişehirli üreticilerden Çumralı üreticilere bir kota devri yapılmış. Seydişehir’in kotasını düşürmüşler, Çumra’nın yükseltmişler. Bununla ilgili küçük çaplı bir eylem yapıldı. Seydişehir’e 8 bin dekar ekim verilmesini istedik ancak 3 bin 400 dekar verdi. Artırılmasını istedik. Görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.