Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi mesajları – Kent 77 TvKent 77 Tv
Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi mesajları
487
18 Mart 2020 - 11:07

Valimiz Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi ile ilgili mesaj yayınladı.

 

VALİ MUAMMER EROL

 

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, Aziz Milletimizin İstiklal ve İstikbali konusundaki kararlılığı, iman ve bağımsızlık sevdası ile yedi düvele meydan okuyarak, dünya tarihine damga vurmuş şanlı bir destandır.

 

Çanakkale, tarihten silinmek istenen bir milletin, kısıtlı imkânlarla adeta imkânsızın başarıldığı, büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsalidir.

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Çanakkale Muharebeleri sırasında “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk Milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir.

 

Tarihi şanlı zaferlerle dolu, en zayıf anında bile ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten bir inancın mirasçısı olan Aziz Milletimizin var olma mücadelesi olan Çanakkale; Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un ” Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!” dizelerinde anlatılan kutsal mücadelenin yaşandığı yerdir.

 

Çanakkale Zaferi’nde vatanına ve bağımsızlığına sahip çıkan Aziz Milletimiz, 15 Temmuz’da da vatanını koruma, demokrasi ve bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığını ve “Çanakkale Ruhu”nun asla yok olmayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

 

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 105. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun

 

YALOVA BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA TUTUK

 

Çanakkale Savaşları bir toprak parçasının vatan olabilmesi için gencinden, yaşlısına, kadınından, çocuk yaşta askerlere kadar bedeller ödendiği, dünya tarihindeki en önemli hadiselerden biridir. İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale’de ecdadımızın, insanlık tarihinin en şanlı destanını yazmıştır. Türk milleti, vatanını, hürriyet ve istiklalini korumak için emsalsiz fedakarlıklar göstermiş, cesaret dolu mücadelesiyle şanlı zaferler kazanmıştır. Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zaferin yıl dönümünde yine zalimlere, zulümlere karşı olmanın kararlılığından hiçbir şey kaybetmeyerek, büyük mücadelemiz ile yolumuza devam ediyoruz. Tarihimize altın harflerle yazılan savaşlar vardır, komutanlar, yiğitler vardır. İşte Çanakkale Zaferi böyle büyük bir zaferdir. Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için şahlanan bir milletin, bağımsızlık ve egemenlik aşkının heyecan ve ibret verici destanıdır. Tüm bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferimizin yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkemizin savunması, birliği, bütünlüğü ve geleceği için canlarını vererek bu toprakları bizlere vatan edip miras bırakan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz.

 

 

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALİ TOSUN,

18 Mart Çanakkale Zaferi, bizim için azim ve kararlılıkla fedakârlığın birleştiği olağanüstü bir mücadele demektir. İstiklal mücadelemizin işaret fişeği Çanakkale Zaferimizin 105. yıldönümünü idrak ettiğimiz tarihi günde tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

18 Mart… Büyük Türk Milletinin, tarihinin her anında, vatan aşkıyla ölüme koşan kahramanlarının yazdığı destanların simgesidir. Var olduğu günden bugüne İstiklal uğruna verilen onur mücadelelerinin özetidir. En önemlisi de, ülkemiz için fedakârlığın en büyüğünü yapan, aziz şehitlerimize vefanın günüdür.

Çanakkale… Azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte, vatan ve millet bekası için can veren yüzbinlerce kahramanın eseridir. Unutmayalım ki bu medeniyet, imkânsızlıklar içinde özünü kaybetmeyen, madde için manadan geçmeyen, insanlıktan soyutlanmış olanlara insanlık dersi veren Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların, Kınalı Hasanların, Ömer Halisdemirlerin, Fethi Sekinlerin ve nice kahraman vatan evladının eseridir.

Çanakkale… Bizleri geleceğe taşıyan her zafer, silahların değil, toplu vuran yüreklerin, birbirine kenetli gönüllerin zaferidir. Göz bebeği gibi kolladığı yavrusunu “Haydi oğul, ya şehit ol ya gazi!” diyerek askere yollayan anaların zaferidir.

Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce, canları pahasına dur diyen ve tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez!” dedirten aziz milletimiz ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi, bugün de ülkesine ve milletine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır. Bilinmelidir ki; bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı geri püskürtecek, terör faaliyetleri ile yapılmak istenen kirli oyunları bozacaktır.

Çanakkale’de iman gücüyle düşman askerlerini dize getiren asil bir milletin mensubu olduğumuz için ne kadar gurur duysak azdır. Gururluyuz, çünkü ay yıldızlı bayrağımıza rengini kanlarıyla veren Peygamber komşusu şehitlere sahip Türk milletinin birer ferdiyiz. Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zaferin 105. yıl dönümü vesilesiyle, gösterdikleri eşsiz mücadelenin bilinciyle, vatan şairi Mehmet Akif’in;

“Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber!”

diyerek müjdelediği, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ruhları şad olsun.

 

 

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE BİR İLK DAHA
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
KARDELEN’Lİ ÖĞRENCİLER TEMA’LI OLDU
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
EMEKLİLER SADAKA DEĞİL MAAŞ İSTİYOR!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA BELEDİYESPOR TÜRKİYE 3.SÜ OLDU

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz