SALMAN RUS TELEVİZYON EKİBİNE YALOVA’YI ANLATTI – Kent 77 TvKent 77 Tv
SALMAN RUS TELEVİZYON EKİBİNE YALOVA’YI ANLATTI
407
16 Aralık 2019 - 9:44

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kentimize belgesel çekimi için gelen Rus Maxmedia Televizyon ekibini, Yalova’nın markası çevre abidesi Yürüyen Köşk’te ağırladı.

Yalova’nın tanıtımı için çevre ilçeleri de gezen, kentin doğal güzellikleri ile ilgili birçok noktada çekim yapan ekibin son durağı Yürüyen Köşk oldu. Salman, televizyon ekibi ile Yürüyen Köşk’te bir araya gelip Yalova ve Yürüyen Köşk hakkında bilgiler aktardı.

Yürüyen Köşk’te yapılan röportajda Yalova hakkında konuşan Salman, “Yalova’da 81 ilden ve 36 farklı milletten insan yaşıyor. Kentin en önemli özelliği çevre ve doğa kenti olmasıdır. Çiçek kentidir. Geçip gidilecek bir kent değil, gezip görülecek bir kenttir. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısıdır. Güneşin en güzel battığı kenttir. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel kentidir. Eğer bu dünyada bir cennet varsa orası Yalova’dır. Sevginin başkentidir. Huzurun, kardeşliğin, barışın kenti olup suçun en az olduğu ildir. En önemli özelliği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentidir. Çevre ve doğa kimliğiyle çevre mirasını tamamen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Kentimizin ilçesi olan Termal, Türkiye’de ki kalitesi Tübitak tarafından tescillenmiş en iyi suya sahiptir. 1911’de Roma’da altın madalya almıştır. Yine Termal de Atatürk, o zamanlarda Dolmabahçe’de görevli olan Rum bahçıvanı Yalova’ya davet edip hangi ağacı nereye dikeceğini tarif ederek Türkiye’nin ilk canlı ağaç müzesini Yalova’da oluşturmuştur. En önemlisi de 1909 yılında tüm dünyaya çevrecilik dersi verdiği 80 metrekarelik ev olan Yürüyen Köşk, Yalova’da yer alıyor. Her kentte bir ya da iki evi vardır. Yalova’da üç evi vardır” dedi.

Dünya’da ilk çevrecilik mesajının verildiği köşkün hikayesini anlatan Salman, “Bundan yaklaşık 90 sene önce çevre bilinci henüz bu kadar gelişmemişken Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Yalova’daki bu meşhur çınar ağacının güzelliğine hayran kalıyor. Burada kendisine ev yapılmasını istiyor. Yapımı sırasında çınar ağacının sadece bir dalı köşkün çatısına geliyor. Ata’mıza haber veriyorlar. Ağacın dalı çatıya geliyor. Kesmek gerekiyor diyorlar. Ata’mız da ne ağacı ne dalı kesin diyor. Bu bir çevre dersidir. İstanbul Belediyesi’nden gelen mühendisler köşkün kaydırılması için çalışmalar başlatıyor. Tren rayları döşeniyor. Bu sayede köşk 4 metre 80 cm doğuya doğru kaydırılıyor. Ağacın dalı bu sayede kesilmekten kurtarılıyor. Böylece Ata’mız bütün dünyaya 90 sene önce nasıl bir lider olduğunu, nasıl ileri görüşlü olduğunu, nasıl çevreci olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Atatürk’ün Yalova’ya ilk olarak 19 Ağustos 1929’da geldiğini söyleyen  Salman, “Atatürk, Yalova’ya 17 defa günübirlik her yıl da düzenli olarak Yalova’ya gelmiş. Toplamda ise 313 gün 270 gecesini Yalova’da geçirdi. Ankara ve İstanbul’dan sonra en çok kaldığı üçüncü kent Yalova’dır. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun kurulma kararları Yalova’da alındı. Kur’an-ı Kerim’in Türkçeleştirme çalışmaları Yalova’da yapıldı. Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşu yani çok partili hayata geçiş, yine Yalova’da alınan kararlardan biri. Ata’mız birçok yabancı devlet adamını, Amerikan, Sovyet ve İtalyan büyükelçilerini Yalova’da ağırladı” şeklinde konuştu.

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE BİR İLK DAHA
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
KARDELEN’Lİ ÖĞRENCİLER TEMA’LI OLDU
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
EMEKLİLER SADAKA DEĞİL MAAŞ İSTİYOR!
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA BELEDİYESPOR TÜRKİYE 3.SÜ OLDU

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz