SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN GRİP UYARISI – Kent 77 TvKent 77 Tv
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN GRİP UYARISI
439
17 Ocak 2020 - 10:05

Yalova Sağlık İl Müdürlüğü, grip hastalığıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 

Yalova İl Sağlık Müdürü Yıldırım Temir, yaptığı yazılı açıklamada, gribin özellikle kış aylarında (aralık, ocak, şubat, mart) daha sık görülen ve influenza virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti. Mevsimsel özellik gösteren hastalığın daha çok üst solunum yollarını tuttuğunu ifade eden Temir, şunları kaydetti:

“Hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve kuru öksürük bulunur. Ateş çoğu kez 38°C’nin üzerindedir. Belirtiler genellikle 2-3 günden sonra hafifler. Grip çok kolay ve hızlı bulaşan bir enfeksiyondur. Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır. Aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs  solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. Hastalığın kuluçka süresi ortalama 2 gündür. Grip (influenza) tedavisinde antibiyotikler etkili değildir ve çoğu zaman gereksiz olarak kullanılmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerde direnç gelişimine neden olarak bazı enfeksiyonların tedavisini geciktirdiği gibi tedavi masraflarını da artırmaktadır. Antibiyotikler, hastalık sırasında ikincil olarak görülen bakteriyel enfeksiyonlar (sinüzit, zatürre ve orta kulak iltihabı gibi) geliştiğinde kullanılmalıdır. Bol sıvı alımı ve istirahatın tedavide önemli yeri vardır. Bolca sıvı gıdalar alınmalı, sebze ve meyve tüketilmelidir. Parasetamol ve diğer antigribal ilaçlar doktor gözetiminde kullanılabilir. Mevsimsel grip ülkemizde ve dünyada her yıl milyonlarca insanı etkilemekte ve oldukça fazla sayıda hastane yatışlarına ve ölümlere neden olmaktadır. Ülkemizde grip hastalığını izlemek, olası salgınları önceden fark etmek, grip virüsünün yaygınlığını ve tiplerini tespit etmek, elde edilen bilgilerle ülkemizi dünya genelindeki bilgiler ile birlikte değerlendirmek ve sonuç olarak vatandaşlarımızı gripten korumak amaçları ile Sağlık Bakanlığımız tarafından İnfluenza sürveyans programı yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan grip.gov.tr web adresinde vatandaşlarımızın yararlanabileceği son derece pratik ve faydalı bilgiler mevcuttur. Son günlerde Yalova’da grip salgını olduğu ve çok sayıda insanın bundan etkilendiği yönünde Müdürlüğümüze bilgiler ulaşmaktadır. Grip ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmektedir. Mevsimsel bir özellik arz eden grip hastalığının vaka sayılarında, her sene kış aylarında olduğu gibi bu yılda artış gözlemlenmektedir. Vaka sayılarındaki bu artışın önceki yıllarla karşılaştırması yapıldığında sıra dışı bir durumun olmadığı, hastalık hızının olağan seyrettiği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte grip hastalığına yönelik koruma ve kontrol önlemlerinin uygulanmasına ve hastalık hızlarının takibine hassasiyetle devam edilecektir.”

“GRİBE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Temir, gribe karşı alınacak tedbirleri ise şöyle sıraladı:

1- Kişisel Korunma Önlemleri: Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir.  Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.  Grip aşısı risk altındaki insanların her yıl grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir. Grip nedeniyle ciddi hastalık riski taşıyan belirli gruplar mevcuttur ve bu gruplar için korunma büyük önem taşır. Bu sebeple 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, Kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ile 6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananların grip aşısı bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında karşılanmaktadır. Bu kişiler hekime başvurarak reçete ile eczanelerden aşılarını alabilirler.”

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova Haberleri
“LAİKLİK YOKSA DEMOKRASİ DE YOKTUR!”
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
MUSTAFA TUTUK SOSYAL MEDYASINDAN İLK KEZ AÇIKLAMA YAPTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Hasan Soygüzel yeniden İl Genel Meclis Başkanlığı’na Seçildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz