İstanbul Üniversite kapılarını açtı, halk derste izinsiz fotoğraf çekti!
İstanbul Üniversitesi öğrencileri, bugün saat 13.30’da Beyazıt Kampüsü’nün önünde üniversitelerinin halka açılması kararını protesto edeceklerini bildirdi. Öğrenciler, düzenledikleri protestoda, karara ve çekilen görüntülere tepki gösterdi.
İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün ‘duvarsız üniversite’ olarak isimlendirdiği, İstanbul Üniversitesi kampüslerinin halka açılması kararı gündem olmuştu.
İstanbul Üniversitesi’ne giren bazı vatandaşlar, amfilere girip ders işleyen öğrencileri izledi ve öğrencilerin fotoğraflarını çekti.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi’nin “Duvarsız Üniversite” adıyla ziyaretçilere açılmıştı.
İstanbul Üniversitesi’ne giren bazı vatandaşlar, amfilere girip ders işleyen öğrencileri izledi ve öğrencilerin fotoğraflarını çekti. Bazı kişilerin, öğrencilerin kendilerini uyarmasına rağmen fotoğraf çekmeye devam ettiği belirtildi.
Sosyal medya platformlarında da duruma tepki gösteren öğrenciler, duvarsız üniversite olarak tabir edilen kararı kabul etmediklerini ifade etti.
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Ankara Milletvekili Deniz Demir rektörlüğün verdiği kararı eleştirerek şöyle konuştu:
“İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, okulun tüm kampüslerinde kapıların herkes için ziyarete açıldığını duyurdu. Duyurunun ardından üniversite öğrencileri karara karşı çıktı. İstanbul Üniversitesi’nin bir müze değil okul olduğunu hatırlatan öğrenciler karardan dönülmesini talep etti. Öğrencilerin itirazlarına kulak tıkayan rektörlük uygulamayı sürdürdü. Bugün ise kampüse gelen ziyaretçiler ders işlenen amfilere kadar girdi, kapıda dikilerek öğrencileri izlemeye başladı. Hatta bazıları amfide dolanarak dersin ve öğrencilerin fotoğraflarını çekti. Öğrenciler fotoğraflarının çekilmesine tepki gösterirken gelen ziyaretçiler oralı bile olmadı. İstanbul Üniversitesi her şeyden önce bir eğitim kurumudur. Orası müze değil sirk değil. Okul yönetimi her önüne geleni içeri alarak gençlerimizin güvenliğini tehlikeye atıyor. Milyonlarca mültecinin, göçmenin cirit attığı bir şehirde, gençlerimizin eğitim gördüğü alanların halka açılması, bu gençlerin güvenliğinin tehlikeye atılmasıdır. Yaşanacak olası bir güvenlik ihlalinde rektörlük nasıl hesap verecek.”
“KAMPÜS KAPILARI ZİYARETÇİLERE DEĞİL ÖĞRENCİLERE AÇILSIN”
Öğrenciler taleplerini şöyle sıraladı:
- Alınan bu karar geri çekilsin,
- Özgür, demokratik ve güvenli bir üniversite ortamı tüm üniversite bileşenleri için tahsis edilsin,
- Fakülteler arası geçiş yasağı kaldırılsın,
- Kampüs kapıları ziyaretçilere değil öğrencilere açılsın.
Açıklama, “İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak duyuruyoruz; kampüslerin ziyaretçilere açılması kararı geri çekilene kadar net tavrımızı koruyacağız ve taleplerimizi ısrarla tekrar edeceğiz” ifadeleri ile son buldu.