MAG-DER, “GÖNÜLLÜLÜK; GÜVENİ, DÜRÜSTLÜĞÜ, PAYLAŞMAYI ÖĞRETEBİLMEKTİR” – Kent 77 Tv Yalova'nın TelevizyonuKent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

MAG-DER, “GÖNÜLLÜLÜK; GÜVENİ, DÜRÜSTLÜĞÜ, PAYLAŞMAYI ÖĞRETEBİLMEKTİR”
50
05 Aralık 2022 - 9:38

 

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü kutlayan bir mesaj yayınladı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla kutlanmasına karar verilen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü kutlayan Karaçam mesajında: “1985 yılından bu yana Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanıyor.” dedi.

Gönüllü hizmetleri daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; birleşmiş milletler genel kurulunun 2001 yılını, dünya gönüllüler yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıkların da daha fazla önem kazandığını kaydeden Sabri Karaçam, “Dünya gönüllüler günü; gönüllülük kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması, günlük hayatımızın doğal bir parçası haline gelmesi ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve dünya çapında platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor.

Bu amaçla, dünya gönüllüler Günü’nde; gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılıyor.

Gönüllülük; bireylerin toplumsal sorumluluk anlayışıyla, çıkar gözetmeksizin bilgi, zaman, beceri, deneyim ve kaynaklarını bir sivil toplum kuruluşunun amacı doğrultusunda kullanmaları olarak tanımlanabilir.

Sözlük anlamı ile gönüllülük; ağır bir işte kendi rızasıyla çalışmaktır. Toplumumuzda ise sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar gönüllü olarak algılanmaktadır. Zira gönüllü olarak çalışma esası sivil toplum kuruluşlarının var oluşunun temel unsurlarındandır.

Gönüllülerle çalışmak, kurumun paydaş ağının ve faaliyet alanının genişlemesi, yeni bağlantılar kurulması, kadrosundaki personelin becerilerinin genişletilebilmesi gibi faydalar sağlamaktadır. Sivil toplum örgütleri bunlar gibi birçok nedenden dolayı gönüllülerle çalışmak istemektedir.

Gönüllülük mutluluktur, bilinçtir, sorumluluktur, huzurdur. Gönüllülük başkasını mutlu etmenin en büyük mutluluk olduğunu fark etmektir. Gönüllülük güveni, dürüstlüğü, paylaşmayı öğretebilmektir.” açıklamasında bulundu.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz