“KURTARILANLARIN YÜZDE 75’Nİ YEREL HALK KURTARMAKTADIR” – Kent 77 TvKent 77 Tv
“KURTARILANLARIN YÜZDE 75’Nİ YEREL HALK KURTARMAKTADIR”
484
25 Ocak 2020 - 9:01

Elazığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem nedeniyle açıklamada bulunan Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, “Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir Kurtarılanların yüzde 75’ni yerel halk kurtarmaktadır” diyerek afet bilincinin önemine dikkati çekti.

Karaçam, yaptığı yazılı açıklamada, afet sonrasındaki ilk 72 saatin, hayat kurtarma açısından en kritik saatler olduğunu ifade etti. “Afet sonrasında hayatta kalanların büyük çoğunluğu, ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, genellikle eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınları ve komşuları tarafından kurtarılan kişilerdir Kurtarılanların yüzde 75’ni yerel halk kurtarmaktadır” diyen Karaçam, Mahalle Afet gönüllülerinin yerel halkın eğitim almış ve örgütlenmiş kısmı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Depremin 3 aşamasında da vardır. Afet öncesi halkı afet hazırlamak afet anında arama kurtarma yapmak gerektiğinde mahallesini toplanma bölgelerinde toplayarak çadırlarını kurmak afetten sonra bulunduğu yerin yeniden yapılanmasında rol almaktadır Bizler mahalle afet gönüllüleri afetlerde her zaman varız Bizler eğitim almış bazı ekipmanlarımız eski ve kullanılmaz durumda olsa bile almış olduğumuz eğitimler sayesinde kazma kürek ve bulduğumuz bir tahta parçasıyla bile eğer enkaz altında biri varsa bulur ve çıkarırız. Yarın bir deprem olsa biz elimizde bir tek kazma dahi olsa yine enkazda kalanları kurtarmaya çalışırız. Ama modern alet ve edevatla çalışmak başka, kazma-kürek çalışmak başka. Birinde günlerce uğraşırsınız, birinde en kısa sürede enkaz altındaki yaralıyı kurtarırsınız. Zamana karşı yarışta bu çok önemlidir Bizim tek isteğimiz hepimiz için daha hazırlıklı ve daha donanımlı olmaktır. Elazığ’da 6.8’lik deprem oldu. 3 saat oldu hiçbir bilgi akışı olmadı. Birazda şu şekilde düşünelim. Mahalle Afet Gönüllüleri Mahalle bazlı çalışır. Deprem olur çıkar kendi bölgesinde çalışmaya başlar. Yıkımlar, Yaralanma ve ölümleri kendi Mahallesinde tespit eder ve gerekli yerlere bilgi verir. Yine kendi bölgesinde kurtarma çalışmalarını başlatır. Hele bir de haberleşme yapabilecekleri telsizleri varsa.  Şimdi Elazığ’da MAG yapılanması ve haberleşme sistemleri olsaydı en ücra köşelerden bile sağlıklı bilgiler ilgili mercilere ulaşmıştı. Elazığ Depremi bir vesile olsun. Önümüzde yaklaşan İstanbul Depremi var. Her şeyi gözden geçirmemiz için az da olsa zamanımız var. Yeter ki bir an önce tedbirleri gözden geçirelim. Geç olmadan tedbirlerimiz alalım eksikliklerimizi tamamlayalım bugün geç kalmış olabiliriz yarın iş işten geçmiş olabilir.”

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
BAŞKAN FAZLACA MAHALLE VE KÖY TOPLANTILARINA BAŞLADI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA BELEDİYESPORLU NARMİN, TÜRKİYE 2.Sİ OLDU
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ÇİFTLİKKÖY BELEDİYESİ’NİN GİTAR KURSLARINA BÜYÜK İLGİ
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
YALOVA BELEDİYESPOR KULÜPLER SIRALAMASINDA 4. OLDU

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz