Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan Bireysel Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda 72 kiloda ikinci olarak ülkemize gümüş madalya kazanan Yalova Altınova Tersaneler Spor Kulübü’nün milli güreşçisi Buse Tosun, sakatlığına rağmen turnuvaya katıldığını söyledi. Şampiyonluk için gittiği organizasyonda ikincilik elde ettiğini kaydeden başarılı sporcu, hedefinin; olimpiyat şampiyonluğunu olduğunu dile getirdi.
Geçtiğimiz günlerde Sırbistan’da düzenlenen Bireysel Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Altınova Tersaneler Spor Kulübü güreşçisi Buse Tosun, 72 kiloda gümüş madalya kazandı. Türkiye’ye döner dönmez turnuvayla ilgili değerlendirmede bulunan Buse, asıl hedefinin 2021 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olimpiyatlarda aldın madalya kazanmak olduğunu bildirdi.
‘Sakatlığıma rağmen müsabakalara katıldım’..
Sırbistan’daki şampiyona için iyi bir hazırlık döneminden geçtiğini belirten Buse, “Çok iyi bir şekilde hazırlanmıştık. 6 ay öncesinde bir sakatlık geçirip ameliyat olmuştum. O ameliyatım tam anlamıyla geçmeden kamptan bir hafta önce müsabakalara gitmeden dizimde yan bağlarımda esneme olmuştu. Buna rağmen müsabakalara katıldım. Kısa bir dönemde ama iyi bir şekilde hazırlandık. Sırbistan’da çok güzel başarıya imza attık” şeklinde konuştu.
‘Hedefim; olimpiyat şampiyonluğu’..
İlk kez yapılan bireysel dünya şampiyonasının ardından artık olimpiyatları düşündüğünün altını çizen Buse Tosun, “İlk kez yapılan bireysel kadınlar dünya güreş şampiyonasında ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik. Milli takımlar olarak üç tane madalya kazandık. Kendimden beklentim aslında daha fazlaydı ve hedefim altın madalyaydı. Ancak ikincilik nasip oldu. İnşallah olimpiyatlarda ülkemize altın madalya kazandıracağız ve bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.