“DEVLET BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERMELİDİR” – Kent 77 TvKent 77 Tv
“DEVLET BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERMELİDİR”
876
07 Nisan 2020 - 13:33

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “Siyaset yapma zamanı, taraf tutma zamanı, yandaşlarını önceleme zamanı, senden olmayanı ötekileştirme zamanı değildir. Zaman milletin bir arada olması, devletin de devlet olması gereken zamandır” dedi.

 

Gürel, yaptığı yazılı açıklamada, tüm dünyanın göremediği bir düşmanla topyekün savaşmakta olduğunu söyledi. Gürel,  toplumumuzun hayatını tehlikeye atabilen bir salgınla elele savaşmaya gayret edildiğini hatırlatan Gürel, “Bugüne kadar tüm yetkililer bizleri bu süreçte ne yapıp yapmamamız gerektiği konusunda uyardılar. Artık hepimiz evlerimizden mecbur kalmadıkça çıkmamamız gerektiğini, dışarıda muhakkak maske takmamız gerektiğini, sosyal mesafemizi korumak zorunda olduğumuzu ve almamız gereken hijyenik tedbirleri biliyoruz. Bu uyarılara rağmen dikkatsizce hareket eden, kurallara uymayan kişilere ne demek gerek bilemiyorum. Lütfen hepimiz bu kişileri gördüğümüzde ısrarla uyaralım ve gerekirse ilgili birimlere şikayet edelim” diye konuştu.

DEVLET BÜYÜKLÜĞÜNÜ BU NOKTADA EKSİKSİZ VE TARAFSIZ OLARAK GÖSTERMELİDİR

Esas tehlikede olanların bu süreçte mecburen dışarıda çalışması gereken sağlık emekçileri, günübirlik işçiler ve mecburi devamlılık göstermesi gereken sektörlerde çalışanlar olduğunu kaydeden Gürel, şunları kaydetti:

“Bu insanlar mecburen işlerine gitmek zorundalar ve büyük sıkıntı içindeler. Evlerine çekilen milyonlarca kişi işyerlerini kapattı, sonu ne zaman geleceği tam olarak kestirilemeyen bir süreçte herkes mutsuz, umutsuz ve çaresiz. Peki bu durumda kim, ne yapmalı? Tabii ki devlet büyüklüğünü gösterip her vatandaşını rahatlatacak tüm önlemleri almalıdır ve her vatandaşına garanti vermelidir. Borcu olan tüm vatandaşlarımızın borçları faizsiz olarak ötelenmelidir. İşten çıkarmalar kesinlikle engellenmelidir. İşverenlerin taşıdığı maaş ve vergi yükü azami derecede devlet tarafından karşılanmalıdır. Temel ihtiyaçlar olan barınma, beslenme, güvenlik, enerji, eğitim, sağlık gibi tüm alanlarda tüm vatandaşlarımızın ihtiyacı olan maddi kaynaklar devlet tarafından bu süreçte sağlanmalıdır. Şimdi sürekli vergi olarak devletin milletten topladığı paraların, millet için harcanması gereken bir süreçtir. Devlet büyüklüğünü bu noktada eksiksiz ve tarafsız olarak göstermelidir. Yıllardır her gün medyadan çok güçlü ve kudretli olduğunu vurgulayan hükümet, gücünü göstermesi gereken bu zamanda gereken her şeyi yapmalıdır. Bir kısmını yapması veya yapma niyetinde olması yetmez. Söz konusu insan canıdır. Her şeyin üstündedir. Siyaset yapma zamanı, taraf tutma zamanı, yandaşlarını önceleme zamanı, senden olmayanı ötekileştirme zamanı değildir. Zaman milletin bir arada olması, devletin de devlet olması gereken zamandır. Maske takılması gerekiyorsa devlet o maskeyi vatandaşın evine götürmelidir, erzağa ihtiyacı olan varsa devlet karşılamalıdır, her vatandaşına işinin devamlılığını sağlamalıdır, elektrik, su, doğalgaz, internet bu süreçte bedelsiz olmalıdır. Devlet gerekirse bu süreçte herkese asgari bir maaş bağlamalı ve vatandaşın içini rahatlatmalıdır. Büyük devlet, elinden geleni veya o gün aklına geleni değil, planlanmış şekilde halkının geleceği için olması gereken her şeyi yapar.”

YALOVA DİKKATLİ DAVRANILMASI GEREKEN BİR YERLEŞİM

“Memleketimiz Yalova da özellikle büyükşehirlerin ortasında olması, yazlık kullanımının çok olması, uluslararası bazı sektörleri barındırması bağlamında özellikle dikkatli davranılması gereken bir yerleşimdir” diyen Gürel, açıklamasını şöyle devam ettirdi.

“Öncelikle sağlık çalışanlarının tüm ihtiyaçlarının eksiksiz şekilde karşılanması ve beraberinde Yalova halkının her türlü ihtiyacının eksiksiz ve zamanında giderilmesi gerekmektedir. Yalova halkı uygulama gereği her türlü ihtiyacını 112 acili arayarak temin etmek noktasındadır. Cumhuriyet Halk Partisi yönetimindeki Koruköy, Subaşı ve Kaytazdere belediyeleri de kendi yörelerindeki vatandaşlarımıza erzak, ekmek ve temizlik malzemesi yardımı, su bedellerinde indirim, bedelsiz tohum ve fide yardımı, dezenfektasyon çalışmaları ve özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ev dışındaki tüm ihtiyaçlarını giderme gibi hizmetleri gece gündüz yerine getirmektedirler. Partimiz il başkanlığı ve beraberinde ilçe başkanlıklarımız da öncelikle 65 yaş üstü ve sonrasında 50-65 yaş arası üyelerini arayarak gereken ihtiyaçlarına yönelik ve sürece yönelik bilgilendirme yapmaktadır. Bu sürecin başından itibaren Yalova genelinde yoğun bir şekilde çalışan başta valimiz ve sağlık emekçileri olmak üzere tüm siyasi parti yönetimlerine, tüm belediye başkanlarına ve muhtarlarımıza, tüm il müdürlüklerimize ve ilgili tüm birimlerimize çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”

Yazar

GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova Haberleri
“LAİKLİK YOKSA DEMOKRASİ DE YOKTUR!”
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
ALTINOVA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
MUSTAFA TUTUK SOSYAL MEDYASINDAN İLK KEZ AÇIKLAMA YAPTI
GÜNDEMKent77 Tv HaberSİYASETYalova HaberleriYEREL HABERLER
Hasan Soygüzel yeniden İl Genel Meclis Başkanlığı’na Seçildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

WhatsApp
Kent77 WhatsApp Hattı
Kent77 Tv & Dijital Platform
Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz