Kent 77 Tv Yalova'nın Televizyonu

ATIL ARAZİYİ ÜRETİM ÜSSÜNE ÇEVİRDİLER
142
09 Ekim 2021 - 9:14

Atıl araziyi üretim üssüne çevirdiler

Yalova’da faaliyet gösteren süs bitkisi üreticisi firmaları, uzun yıllardır atıl şekilde duran TİGEM arazisini kiralayarak Türkiye’nin en büyük üretim bölgelerinden birisi haline geldi.

Yalova’da 42 süs bitkisi üreticisinin ortak olarak kurduğu Garden A.Ş, kiraladığı TİGEM arazisinde hem iç hem dış piyasaya önemli ölçüde ürün arzı gerçekleştiriyor.
Garden A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yalçın, Yalova’daki çiçekçiliğin yarım aşırı aşan bir tarihi olduğuna vurgu yaptı.
Yalçın, 9 yıl önce kurulan Garden A.Ş’nin kümelenme modeli olarak Türkiye’deki ender yapılardan birisi olduğuna dikkati çekti. TİGEM’e giderek üreticilerin projelerinin sunduğunu ve TİGEM’in projeye inandığını ifade eden Yalçın, bin 541 dönümlük araziyi kiraladıklarını kaydetti.
“İTHALATIN ÖNÜNÜ KESTİK İŞİMİZİ İHRACATA ÇEVİRDİK”
Şu anda 38 üretici firmanın bulunduğu bölgenin önemli bir üretim üssü olduğunu ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:
“Farklı farklı çeşitlerde ve standartlarda ürünler çıkartıp önce ülkemize, sonra tüm dünya ürünlerimiz satıyoruz. Çeşitlilik ağırlıklı çalı grubu. Kendimin de en az 350 çeşit çalı ile uğraşıyorum. Mevsimlik işçileriz var. Orkide tesisimizi kuruldu. Eskiden bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu ithal geliyordu. Şimdi artık ithalatın önünü kestik kısmen artık işimizi ihracata çevirdik. Hem istihdama hem de ülke ekonomimize çok ciddi anlamda katkımız var. Doğrudan bine yakın, dolaylı yoldan yani etrafımızdaki köylerimizden de bize üretim yapan var. 2-3 bin kişi buradan ekmek yiyordur. Tedarikçilerimiz ile beraber belki 5-10 bin kişiye kadar gider.”

800 MİLYON LİRALIK YATIRIM

TİGEM’e 2012 yılında 36 milyon TL yatırım ve 500 kişi istihdam taahhüdü verdiklerini ifade eden Yalçın, bu güne kadar ise 800 milyon TL yatırımın yapıldığını söyledi. İç ve ticaret hacminin 100 milyon TL civarında olduğunu aktaran Yalçın, “Her geçen gün de ihracat rakamlarımız yükseliyor. Yani bir önceki seneye göre bakarsak yüzde yüz şeklinde bir artış var. Pandemiden dolayı da İtalya da üretim zinciri koptu. Türkiye o anlamda çok avantajlı şuan da. Ciddi stoklarımız var. Bütün dünyadan da buraya ürün almak için misafirlerimiz, müşterilerimiz geliyor. Yakın zamanda daha iyiye doğruda götüreceğiz. Yeni alanlarımızı da açıyoruz” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    WhatsApp
    Kent77 WhatsApp Hattı
    Kent77 Tv & Dijital Platform
    Haber, İhbar, Mesaj ve Bilgi Hattına Hoş geldiniz