Yalova Basketbol İl Temsilcisi Hakan Ak, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun aday hakem ve masa görevlisi olmak isteyenler için açılan kursun kayıtlarının başladığını ve 30 Kasım Pazartesi günü sona ereceğini açıkladı.
Yalova’da basketbol hakemi ve masa görevlisi sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirten Ak, TBF’nin belirlediği şartlara uyan Yalovalı adayları online olarak verilecek aday hakem sertifika programı, kurs ve sınavlar davet etti. TBF’nin açtığı Aday Hakem ve Masa Görevlisi Kurslar hakkında bilgi veren Yalova Basketbol İl Temsilcisi Hakan Ak, “Aday hakem sertifika programı, kurs ve sınavları için katılanlardan T.C. Vatandaşı olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, 30 yaşından büyük olmamak. Sözleşmeli liglerde yer almış veya herhangi bir kategoride milli olmuş basketbolcular ile en az beş yıl (5) süreyle lisanslı olarak basketbol oynamış olanlarda yaş şartı aranmıyor. Fiziksel bir engeli bulunmamak, sağlık durumunun yapılacak fiziksel testlere katılmaya ve hakemlik yapmaya elverişli olduğunu doktor raporu ile belgelemiş olmak, Yüz kızartıcı bir suçtan veya şike ve teşvik primi suçlarından hükümlü olmamak ve herhangi bir suçtan dolayı resmi kurumların disiplin/ceza kurullarından bir defada toplam altı (6) aydan daha fazla ceza almamış olmak şartlarını sağlaması gerekiyor. Masa Görevlisi sertifika programı kurs ve sınavlarına katılabilmek için yine T.C. vatandaşı olmak, en az lise veya dengi okul öğrencisi veya mezunu olmak, 17 yaşından küçük olmamak ve yüz kızartıcı bir suçtan veya şike ve teşvik primi suçlarından hükümlü olmamak ve herhangi bir suçtan dolayı resmi kurumların disiplin/ceza kurullarından bir defada toplam altı (6) aydan daha fazla ceza almamış olmak şartlarını sağlaması gerekiyor. Aday Hakem ve Masa Görevlisi başvuruları, 2 Kasım 2020 Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve kayıtlar, 30 Kasım 2020 Pazartesi günü saat 18.00’de tamamlanacaktır” dedi.